Radiation therapists must have a two-year associate’s degree, or a certificate in radiation therapy, but they don’t need a four-year college degree. These therapists use radiation to target cancer cells in patients, and are paid in accordance with the importance and detail-oriented nature of their work. Radiation therapists can earn as much as $116,000 a year.
Thanks for sharing. Parents will definitely find your info helpful! We agree with you on public universities. My wife and I went to city universities and both of us majored in Computer Science in the early 80’s. My wife is the smarter one and she went to college for free. My parents paid 6K for my 4.5 years. It around $450 per semester back then. I think we got a great education. I can’t imagine parents paying over 50K plus per year these days.

In the United States, the highest earning occupational group is referred to as white collar professionals. Individuals in this occupational classification tend to report the highest job satisfaction and highest incomes. Defining income based on title of a profession can be misleading, given that a professional title may indicate the type of education received, but does not always correlate with the actual day to day income-generating endeavors that are pursued.
The Six Figure Mentors have a tiered membership training program that takes you from totoal digital newbie to empowered online entrepreneur. They offer various training packages that cater to different stages of your personal/professional development. Pricing starts from $197 for the basic membership package but goes all the way up to $20,000 for the top level training they offer.
Many students in high school and college are bored due to the courses being to easy and don’t feel the need put effort into the perfect gpa rat race. Just because you can obsorb and regurgitate the material does not mean you will be a hard working, loyal and reliable employee. If your GPA is 4.0, you can still be a horrible employee. How many employees go to highly ranked schools and get high gpas in studies which have no real use in the real world. Does that mean mean that 4.0 student was wise in making that decision, I don’t believe so. It’s more on how do you want to live your life.

I grew up in SF. Big city. And for high school I went to the ghetto side of town where a lot of the teachers were burned out. A few of them left for private school after 1-2 years of teaching where the pay is a lot higher. I would have done the same. At an inner city school, it’s more work and stress for less money and less respect. The actual kids weren’t great to deal with either. High schoolers aren’t as cute as 5th and 6th graders when they’re mad. These kids carried pocket knifes now!


This isn’t a cheap product that you can buy on the off-chance that it is useful. Instead, the full product costs $1,997. Yes, really. It costs almost $2,000. You can also pay in two payments of $1,100, which are 30 days apart. I'm sorry, but I really can't justify purchasing, or recommending that you purchase a product for two grand. I've purchased two-thousand-dollar products before and they have never been worth it. The most I've paid for a product and been satisfied with it was around $500.
Don’t set a goal to write 3 blog posts a day… set a goal to write 1 blog post a week and make that post super helpful, long, and filled with information that is so valuable you will say “yeah, people will link to that.” 90% of my traffic/affiliate income comes from just 20 tutorials, many of which are 5+ years old. But I am constantly updating them to make the content better.
Another problem that I see with Internet marketing in general is that ther are always too many bonuses attached to the product. I wonder if those bonuses are really better than the product itself? Imagine going into Wal-Mart and at the checkout line before you pay for your stuff, the casheer starts spouting off all of the bonuses and offers that you could get before you even purchased that product? Can you imagine how much time that would take? And all yo wanted to do was just purchase a bag of Oreos.
×